aktualności
12 Maja 2010
<< wróć do aktualności


Wizyta astronauty
- Dzień dobry everybody - powiedział George Zamka do tłumów, jakie zgromadziły się w głuszyckim Centrum Kultury i z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowieści astronauty, który kilka tygodni wcześniej odbył lot w kosmos. Amerykański gość zwiedzał też Osówkę.


Już na wstępie astronautę przywitały gromkie brawa. Zamka, nie ukrywał, że jest mile zaskoczony tak ogromną liczbą słuchaczy i po oficjalnych przywitaniach zaczął opowieść o lotach w kosmos, wzbogacając swoje słowa pokazem multimedialnym. Tłumaczyły go dwie nauczycielki głuszyckiego gimnazjum: Anna Preisner oraz Katarzyna Szatkowska. Zamka mówił m. in. o ostatniej Misji STS-130, która zakończyła się 22 lutego tego roku, a jej celem było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną i zainstalowanie modułu Node 3 wraz z modułem obserwacyjnym Cupola. To właśnie Zamka dowodził tej wyprawie.


Zgromadzeni goście, w tym także uczniowie spoza Głuszycy oraz Czesi, w wielkim skupieniu słuchali opowieści astronauty o warunkach panujących w kosmosie, widokach z wahadłowca, specjalnej odzieży, czy też sposobie wykonywania codziennych czynności:
- Pijemy przez rurkę - mówił Zamka - bo kombinezon, jaki mamy na sobie uniemożliwia swobodne ruchy. Wzięcie prysznica jest niemożliwe, więc ,,myjemy się" wilgotnymi ręcznikami - dodawał. Z zachwytem opowiadał o widokach, jakie można było podziwiać z pokładu wahadłowca, a niektóre z nich prezentował zgromadzonym słuchaczom na zdjęciach.

Były też polskie akcenty: okazało się, że Zamka ma polskie korzenie, a przylatując do Polski, przywiózł ze sobą płytę z muzyką Chopina, którą astronauci zabrali w kosmos dla uczczenia Roku Chopinowskiego. - Chciałbym, abyście nie rezygnowali z marzeń - mówił do zgromadzonej młodzieży, która była głównym adresatem spotkania. Również o konsekwencji w realizacji marzeń oraz o roli edukacji w osiąganiu celów mówił Wojciech Durak, Burmistrz Głuszycy.

Po spotkaniu Zamka cierpliwie pozował do zdjęć i rozdał dziesiątki autografów, a następnie udał się do Osówki, która - jak przyznał - wywarła na nim spore wrażenie. Wizytę astronauty w Głuszycy zakończył poczęstunek w Restauracji Osówka, gdzie astronauta udzielał również wywiadów przybyłym dziennikarzom.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy, Burmistrz Głuszycy oraz Gimnazjum Publiczne w Głuszycy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Wojciech Durak.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony. Redakcja strony www.gluszyca.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Redakcja strony zastrzega, że w komentarzach i opiniach nie mogą znaleźć się treści reklamujące przedsiębiorców, ich działalność lub oferowane przez nich towary i usługi; nie mogą się też znaleźć treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, naruszające prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia się takich opinii będą one przeredagowane, ich treść skrócona lub usunięta.

<< wróć do aktualności
FOTORELACJE z Imprez
 
S O N D A
Czy poleciłbyś trasy MTB swoim znajomym spoza Głuszycy?
głosów [7]
zobacz wyniki
archiwum
Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca
tel. (+48 74) 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48 74) 84 56 339

e-mail: um@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl


Pozycjonowanie Wrocław

hosting www.hb.pl

strony internetowe Wałbrzych, Głuszyca www.hm.pl


implanty wroclaw - Gimnazjum w Wałbrzychu - tłumacz przysięgły włoskiego Wrocław - wesele jelenia góra - monitoring Świebodzice