archiwum
10 Sierpnia 2005
<< wróć do archiwum


Archeolodzy na zamku
Jak żyli mieszkańcy średniowiecznego zamku Rogowiec na terenie obecnej Głuszycy? Odpowiedź na to pytanie dadzą - być może - wyniki badań archeologicznych, jakie prowadzi grupa studentów Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ruiny Rogowca, to najstarszy zabytek w gminie, a jednocześnie najwyżej położony zamek w Polsce (862 m n.p.m.). Średniowieczny obiekt był już badany na przełomie lat 80 i 90-tych. Wykopaliska prowadził pracownik naukowy uniwersytetu, Artur Boguszewicz, który po latach przyjechał do Głuszycy ponownie. Ekipa badaczy dojeżdża codziennie kilka kilometrów ze szkoły podstawowej nr 3 w Głuszycy do stóp góry Rogowiec, a potem czeka ich jeszcze co najmniej półgodzinny marsz do samego zamku. - Badania przeprowadzone kilkanaście lat temu pozostawiły wiele znaków zapytania - mówi Artur Boguszewicz. W XIII i XIV wieku zamek Rogowiec miał istotne znaczenie, jako ośrodek administracyjny i gospodarczy na terenach, gdzie jeszcze nie było miast.

Organizacja życia codziennego na górskim terenie spoczywała na barkach książąt, właścicieli zamków. Późniejsze losy zamczyska nie zostały do końca wyjaśnione. Prawdopodobnie został on w XV zniszczony przez mieszczan, zwolenników Macieja Korwina. Źródła pisane z 1483 roku podają, że w tamtym czasie był on już ruiną. Nigdy nie został odbudowany. - Dokładne ustalenie dziejów zamku to jeden z naszych celów. Kolejny, to odtworzenie okoliczności codziennego życia jego ówczesnych mieszkańców. To co znajdujemy w ziemi mówi o ich statusie społecznym. Zastanawia nas siermiężność tych znalezisk, co wskazuje, że wcale im się tak dobrze nie powodziło, choć mieszkali w zamku - opowiada Artur Boguszewicz.

twoje-sudety.pl | szela [30 minut]



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony. Redakcja strony www.gluszyca.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Redakcja strony zastrzega, że w komentarzach i opiniach nie mogą znaleźć się treści reklamujące przedsiębiorców, ich działalność lub oferowane przez nich towary i usługi; nie mogą się też znaleźć treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, naruszające prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia się takich opinii będą one przeredagowane, ich treść skrócona lub usunięta.

Komentarze:

11 Sierpnia 2005, 11:53
Autor: charlie history
Rozmawiałem z jednym Panem z ekipki archeologów ,odkopali nawet sporą piwniczkę.Będą az do 15 sierpnia.Pozdrawaim całą ekipę.Rogowiec kryje wiele tajemnic:)

17 Sierpnia 2005, 18:45
Autor: rycerz
byli i się zmyli, a mnie nie odkryli :((

<< wróć do archiwum
FOTORELACJE z Imprez
 
S O N D A
Czy poleciłbyś trasy MTB swoim znajomym spoza Głuszycy?
głosów [7]
zobacz wyniki
archiwum
Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca
tel. (+48 74) 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48 74) 84 56 339

e-mail: um@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl


Pozycjonowanie Wrocław

hosting www.hb.pl

strony internetowe Wałbrzych, Głuszyca www.hm.pl


implanty wroclaw - Gimnazjum w Wałbrzychu - tłumacz przysięgły włoskiego Wrocław - monitoring Świebodzice - hostel Wrocław tanio - wiadomosci wałbrzych